Yaparak Yaşayarak Oyunla Öğreniyoruz

BESLENME

Çocukların beslenme alışkanlıkları erken çocukluk döneminde şekillenmekte ve yetişkinlik davranışları yine bu yıllara dayanmaktadır. Bu nedenle, çocuklarımızın  sağlıklı beslenmeleri ve öğretmenlerimizin olumlu model oluşturan davranışları çok önemlidir.

Okulumuzda sabah, öğlen ve ikindi olmak üzere 3 öğün yemek verilmektedir. Yemeklerimiz deneyimli aşçımız tarafından titizlikle hazırlanmaktadır. Aşçımızın gerekli sağlık tahlilleri rutin olarak yapılmaktadır.

Yemeklerimizde kullandığımız tüm malzemelerin alışverişi günlük ve mevsimine uygun, belirli markalar dahilinde yapılmaktadır. Paketlenmiş hazır gıda verilmemektedir.

 

Kahvaltılarımızda, tam buğday ekmeği,günlük şişe süt, organik yumurta verilmektedir

Kahvaltıda sunulan tahin ve pekmez mutfağımızda karışım haline getirilmektedir. Kahvaltıda sunduğumuz  tüm reçeller mutfağımızda mevsiminde meyvelerden yapılmaktadır.

Bitki çayların yapımında ıhlamur, kuşburnu, karanfil, tarçın ve mevsimine göre taze ve bahçemizdeki  meyvelerden demleme yapılmaktadır. Toz şeker yerine bal kullanılmaktadır.

Yoğurdumuz okulumuzda aşçımız tarafından günlük sütle mayalanmaktadır.

Kış mevsiminde salatalarımız domates, salatalık yerine havuç, turp gibi kış sebzeleri ile yapılmaktadır.

İkindi kahvaltılarımızda hergün ev yapımı çorbalar ve mevsim meyveleri verilmektedir

Kahvaltılık ürünlerde az tuzlu olanlar tercih edilmektedir. Yemeklerimizdeki tuz oranı da düşük tutulmaktadır.

Yemeklerde margarin kullanılmamakta, bitkisel kaynaklı sıvı yağlar, zeytinyağı kullanılmaktadır.

 Yemek üretimi esnasında konserve, hazır bulyonlar ve yapay tatlandırıcılar kullanılmamaktadır.

Sebzelerde ve köftelerde yağda kızartma yapılmamaktadır. Sebzeleri fırında haşlama, köfteler de fırında pişirme yapılmaktadır.

OKULUMUZDA ÇOCUKLARIN DOĞUM GÜNÜ KUTLAMALARI BİZİM OKULUMUZDA YAPTIĞIMIZ KEK PASTALARLA KUTLANMAKTADIR. DIŞARIDAN PASTA KABUL ETMİYORUZ. 


BESLENME